День пам’яті та перемоги
8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним також є символ памʼяті про Другу світову війну – мак памʼяті.
Понад 10 років тому Україна долучилася до традиції відзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. Саме так у суспільстві усталилося сприйняття 8 травня та Другої світової війни крізь людський вимір, з акцентом на ролі людей, котрі боролися проти нацизму.
Друга світова розпочалася для України нападом нацистської Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших наших міст. А з 22 червня 1941-го після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. Близько 7 мільйонів осіб було мобілізовано за роки війни з України до Червоної армії. Кожний другий із них загинув, а кожний другий із тих, хто залишився живим, отримав інвалідність.
День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.
Під час Другої світової війни українці зробили значний внесок у перемогу над нацизмом, відзначилися героїзмом, хоробрістю та самопожертвою на всіх фронтах та в багатьох арміях Антигітлерівської коаліції. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.
Українськими землями в роки Другої світової фронт прокотився двічі. Тактика спаленої землі тут була застосована спочатку відступаючою на схід радянською Червоною армією, а згодом – відступаючою на захід армією Третього Райху. Тут відбувалися масштабні битви і розгорнувся безпрецедентний рух спротиву.
У цій боротьбі ми втратили понад 8 мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. В цілому Друга світова забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу.
Друга світова війна закінчилася зусиллями дипломатії, але виграна вона була сміливими воїнами та зброєю. Акт про безумовну капітуляцію Нацистської Німеччини було підписано у берлінському передмісті Карлсхорст - 8 травня 1945 року о 22:43 за центральноєвропейським часом. В документі також було вказано час припинення вогню - 8 травня о 23.01 за центральноєвропейським часом.
У День пам’яті та перемоги Україна вшановує всіх загиблих: висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, увічнює пам’ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої і найжорстокішої в історії людства війни.
Спільнота нашої гімназії приєднується до відзначення дня пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні 1939-1945. Традиційно проведено лінійку на якій педагог-організатор переповіла події та навела жахливі факти Другої Світової війни. Також не можливо було не торкнутися сьогоднішньої війни, в якій Україна знову змушена протистояти новій агресії. Російська федерація, що наслідує методи нацистської Німеччини, чинить масові вбивства, депортації, знищення міст і використовує історію як зброю. Буча, Ізюм, Маріуполь — символи нових воєнних злочинів, що шокували світ.
Сучасні українські воїни продовжують справу тих, хто 80 років тому захищав цивілізований світ від зла. Сьогодні вони боронять свободу, демократію та гідність — ті ж цінності, за які воювали союзники у 1940-х.
Хвилиною мовчання було вшановано пам'ять Героїв та мільйонів безневинних жертв Другої світової та російської-української війни.
Класними керівниками проведено тематичні виховні заходи, учні 5-9 класів поклали квіти біля Меморіалу загиблих у Другій світовій війні.
ПАМ'ЯТАЄМО ТИХ, ХТО БОРОВСЯ ЗА УКРАЇНУ ТОДІ! ШАНУЙМО ТИХ, ХТО ВОЮЄ ЗА НЕЇ СЬОГОДНІ!